پر بازدیدترین مطالب

بزرگی و بزرگواری روح

 گرفته از سخنرانی استاد شهید مرتضی مطهری (ره)

 اگر کسی روح بزرگی داشته باشد کم کم سختی ها و عذابش شروع می گردد . کوچکی روح با آرامش و طول عمر همراه است اما روح بزرگ با بیماری و کوتاهی عمر روبرو خواهد شد.

 هر بزرگی ظاهری بزرگواری نیست بلکه کسانی که دارای همت عالی هستند به جای بالا خواهند رسید. همت بزرگ در روح بزرگ است و برخی به خاطر کم بودن همت دیگران را مسخره می کنند و آنها را به دنیا پرستی محکوم می کنند. امام علی (ع) نمونه ی روشن یک انسان بزرگ است که با همت بزرگی که دارد به نیازمندان کمک می نماید.

در مقابل می توان اسکندر را انسانی با روح بزرگ نامید اما روح بزرگوار با روح بزرگ تفاوت های بسیاری دارد. روح بزرگ اسکندر مانند شاخه ای بی ثمر است .

  انسانی با روح بزرگ، فقط در یک جنبه می تواند روح خود را رشد دهد اما روح علی (ع) چند بعدی بوده و او همزمان می توانست در هر زمینه ای روح خود را گسترش دهد. در بزرگی خودپرستی وجود دارد اما در بزرگواری انسان به انسانیت خود برمی گردد و روحش احساس شرافت می کند. بزرگواری نقطه ی مقابل پستی است.

 انسان بزرگوار دوست دارد همه ی مردم در مقام شیر بوده و قدرتمند باشند. از نگاه او نباید هیچ انسان ضعیفی وجود داشته باشد تا توسط شیر نابود شود. او خواهان احساس کرامت نفس است که هم برای او باشد و هم برای دیگران.

 امام علی (ع) به فرزندش امام حسن (ع) می فرماید : «پسرم روح خود را گرامی بدار از هر کار پستی که وجود دارد. روح تو بزرگ تر از هر چیز دیگر است.»

التماس به دیگران از بزرگی و ارزشمندی روح می کاهد.

امام علی (ع) در جای دیگر می فرمایند : «اگر بمیرید و پیروز باشید زنده اید اما اگر زنده باشید و مغلوب دشمن شوید مرده اید.»

 ایشان ریشه ی اخلاق بد را دنائت می دانند و برای مثال در باب غیبت می فرمایند که انسان های ضعیف النفس دست به این کار می زنند و این منتهای همت عاجزان است. احساس شرافت موجب می شود تا انسان غیبت نکند

استفاده ۹۲ درصدی چین از طب سنتی{حجامت} برای مهار کامل کرونا

میزان استفاده از "طب سنتی" در بیمارستانهای ایران همچنان "صفر!"  "چین" مدت‌هاست که پایان ویروس کرونا را در کشورش اعلام کرده است و هم‌اکنون در ووهان چین که مبدأ پیدایش این ویروس بوده است، مردم زندگی عادی خود را دارند و تمامی مراکز عمومی اعم از فروشگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، مرکز خدماتی و... در این شهر به فعالیت‌هایشان بدون ممنوعیت ادامه می‌دهند؛ نکته قابل توجه اینجاست که چینی‌ها  به‌گفته خود در مقابله با کرونا، 92 درصد از طب سنتی و بومی چینی خود بهره گرفته‌اند! اما در کشورمان با اینکه طب سنتی ایران تقریباً هم‌سابقه با طب چینی است و حتی منابع دقیق‌تر و غنی‌تری نیز در مقایسه با طب چینی دارد و ما هزاران منبع علمی و صدها کتب و نسخه باارزش در این حوزه نیز در اختیار داریم، تا به امروز از این ظرفیت‌ها استفاده نشده و نمی‌شود! و حتی شاهد تخریب و تخطئه این طب توسط برخی مسئولان کشورمان نیز هستیم و تا به امروز در بخش بیمارستانی، هیچ استفاده‌ای از توانایی‌های گسترده طب سنتی برای درمان بیماران کرونایی نشده است!

خاطره مهدی شفازند از شهادت همت و میرافضلی:

 

در گرماگرم نبرد خيبر در جزيره مجنون، کار براي بچه‌هاي لشکر 27 محمد رسول الله گره خورد و با خستگي و کمبود نيرو مواجه ‌شدند. حاج همت با موتورش به محل استقرار نيروهاي لشکر 41 ثارالله آمد تا از حاج قاسم سليماني مدد بگيرد. حاج قاسم به سیدحمید ميرافضلي گفت با يک گروهان از نيروها به کمک همت برو.

سوار بر موتورهايمان، راه افتاديم. موتور حاج همت و ميرافضلي که ترک حاج همت نشسته بود، از جلو مي‌رفت و من هم پشت سرشان.

ناگهان صداي گلوله و انفجارش موجي را به طرفم آورد که باعث شد تا چند لحظه گيج و مبهوت بمانم. از موتور پیاده شدم و دیدم دو نفر روی زمین افتاده‌اند.

اولي را که برگرداندم، ديدم تمام بدنش سالم است. فقط صورت ندارد، رفتم سراغ دومي، نمي‌توانستم باور کنم که او سيدحميد است.

منتظر از نگاه عارف بالله مرحوم حاج اسماعیل دولابی

ما سه دسته منتظر داریم:

۱- کسی که از دور زیاد یاد امام می‎کند و انتظار دیدار او را می‎کشد تا علائم و آثاری از امامش ببیند، که فرموده‎اند: اَفضَلُ الاَعمالِ اِنتِظارُ الفَرَجِ: برترین کارها انتظار فرج است.

۲- کسی که آثار و جای پا و جلوه‎ای از امام را دیده است، که فرموده‎اند: فَاِنَّ ذَلِکَ فَرَجُکُم: پس به درستی که فرج امام زمان عجّل‌الله‌‌تعالی‌‌فرجه فرج خود شماست، یعنی انتظار و دعا کردن برای خود شما فرج و گشایش می‎آورد.

۳- اگر انتظار کامل شود و محبّت به حدّ کمال برسد، طوری می‎شود که حضرت علیه السّلام را در ظاهر ببیند یا نبیند، در یقین او اثر ندارد، بلکه در همه وقت با قلب خود مشاهده می‎کند. مثل پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم و اویس قرنی که به ظاهر اصلاً یک‌دیگر را ندیدند؛ امّا هرگز از هم جدا نبودند. امام سجّاد علیه السّلام می‎فرماید: اِنَّ اَهلَ زَمانَ غیبَتِهِ اَفضَلُ اَهلِ کُلِّ زَمَانٍ ِلأَنَّ اللهَ ءاتاهُم مِنَ العَقلِ وَ الفَهمِ وَ المَعرِفَةِ حَتّی صَارَتِ الغَیبَةُ عِندَهُ بِمَنزِلَةِ المُشاهَدَةِ: منتظران واقعی در زمان غیبت برتر از مردم تمامی ‎زمان‎ها هستند، زیرا آن‌قدر از جانب خدا عقل و فهم و معرفت پیدا کرده‎اند که غیبت و مشاهده برای آنها فرق نمی‎کند.

"شیر صحرا" لقب که بود؟

فرمانده ای که صدام شخصا برای سرش جایزه تعیین کرد!

وی با کمک هشت کلاه سبز ایرانی در منطقه دشت عباس چنان بلایی بر سر نیروهای عراقی آورد که رادیو عراق اعلام کرد؛ یک لشکر از نیروهای ایرانی در دشت عباس مستقر شده است!

در سال 1335 وارد ارتش شد سریعا به نیروهای ویژه پیوست.

فارغ التحصیل اولین دوره رنجری در ایران بود.

دوره سخت چتربازی و تکاوری را در کشور اسکاتلند گذراند.

در اسکاتلند در مسابقه نظامی بین تکاوران ارتشهای جهان ، اول شد و قدرت خود و ایران را به رخ کشورهای صاحب نام کشاند.

 وی اولین کسی بود که در دوران دفاع مقدس توانست نیروهای عراقی را به اسارت بگیرد ، او طی نامه ای به صدام حسین وی را به نبرد در دشت عباس فرا خواند ، صدام یک لشکر به فرماندهی ژنرال "عبدالحمید" به منطقه دشت عباس فرستاد ، "عبدالحمید" کسی بود که در اسکاتلند از این ایرانی شکست خورده بود و هفتم شده بود. پس از نبردی نابرابر و طولانی عراقیها شکست خوردند و او شخصا ژنرال عبدالحمید را به اسارت گرفت.

  درسال 1362 به فرماندهی قرارگاه حمزه و سپس فرماندهی لشکر 23 نیروهای ویژه منصوب شد. بخاطر رشادتش در جنگ به او لقب "شیرصحرا" دادند.

 دهان فرماندهان از تعجب باز مانده بود. کارهای او با هیچ قاعده ای جور در نمی آمد و سرهنگ با طرح و فکر خودش آن را به انجام می رساند؛ بدون دادن حتی یک نفر تلفات. یکی از افسران جلو آمد و با حالتی ناباورانه که عمق حیرت و بهت او را آشکار می کرد، پرسید: «جناب سرهنگ، من اصلا متوجه نمی شوم. آخر چطور می شود که شما چهل کیلومتر وارد خاک دشمن بشوید، بکشید و بگیرید، بدون حتی یک کشته؟»

وی در عملیات "قادر" در منطقه "سرسول" بر اثر اصابت ترکش توپ به شهادت رسید. بعداز شهادت او رادیو عراق با شادی مارش پیروزی پخش کرد.

 اینها گوشه ای از رشادت بزرگ مردی بود که اکثریت ایرانیان او را نمی شناسند.

او سرلشکر شهید "حسن آبشناسان " فرمانده شجاع نیروهای ویژه ارتش سرافراز ایران بود

نسل سوم ما متاسفانه به دلیل کم توجهی یا بی توجهی ما با غیور مردانی چون شهید آبشناسان آشنا نیستند.

آخرین مطالب