پر بازدیدترین مطالب

شما هم می‌توانید به سادگی یک روضه خانگی داشته باشید!

 دربارۀ فواید و برکات کم‌نظیر «روضۀ امام حسین(ع)» تأکیدهای فراوانی از معصومین و علماء به ما رسیده است؛ از برکات و تأثیرات روضه در ابعاد مختلف مادی و معنوی در زندگی فردی و خانوادگی گرفته، تا آثار آن بر  نشاط، پیشرفت و آبادانی جامعه در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی، و اقتصادی. هرچند همچنان اغلب گریه‌کنان امام حسین(ع) توجه کافی به این همه آثار و فواید روضه ندارند و نیازمند یک نهضت برای بازشناسی این آموزه‌های دینی هستیم.

 در این میان، روضه‌های خانگی و هفتگی خالص و بی‌ریا، از دیرباز اهمیت و نقش ویژه‌ای در حفظ، شکوفایی و تعمیق این چشمۀ جوشان داشته و به همین دلیل همواره مورد سفارش و اهتمام بزرگان بوده است. اما هنوز بخش زیادی از مؤمنین از این عمل مختصر اما بسیار مفید، غافل و محروم هستند.

 در شرایط فعلی که مجالس عمومی موقتاً تعطیل است، روضه‌های خانگی اهمیت مضاعفی پیدا کرده و در کنار غم محرومیت از مجالس عمومی، فرصتی ویژه برای احیا و گسترش این سنت مبارک و پرفایده فراهم آمده است.

 شاید در شرایط کنونی، مهمترین کمک برای احیا و فراگیر شدن این سنت مبارک، فراهم کردن زمینۀ برقراری آسان یک جلسۀ روضۀ خانگی برای همگان باشد. در صورت تولید و عرضۀ صوت یک مجلس روضۀ کامل(از بسم الله تا دعای پایانی) که هر مجلس حدود 10 دقیقه باشد، حتی یک خانوادۀ دو سه نفره نیز به سادگی می‌تواند با پخش این صوت از تلفن همراه، یک مجلس روضۀ کامل و کوتاه برگزار کند و از برکات آن بهره‌مند گردد.

 «من با تجربه می‌گویم این را، میزان فرصتی که در بحران‌ها وجود دارد در خود فرصت‌ها نیست.»( شهید قاسم سلیمانی)

 «روضه هفتگی، ولو دوسه نفر باشد، باعث گشایش امور است.»( وصیت‌نامه آیت الله قاضی، استاد عرفان آیت الله بهجت)