پر بازدیدترین مطالب

بسته شدن مرزها، علت اصلی کاهش صادرات است

 

بسته شدن مرزها، علت اصلی کاهش صادرات است

مدیرکل گمرک استان زنجان گفت: بسته شدن مرزها به دلیل بیماری کرونا علت اصلی کاهش صادرات از استان است.

میرهاشم سیداحمدی ظهر امروز (۳ شهریورماه) در نشست مدیران هماهنگی امور اقتصادی استان زنجان، اظهار کرد: در پنج ماهه نخست امسال ۷۳ میلیون دلار کالا به وزن ۴۶ هزار تن صادر شده که به لحاظ ارزشی ۲۸ درصد و به لحاظ وزنی ۱۲ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: دلایل کاهش صادرات از پایان سال گذشته تاکنون بسته بودن مرزها، قانون برگشت ارز حاصل از صادرات به خاطر تحریم‌ها و ممنوعیت صادرات مقطعی شمش روی بوده است.

این مسئول با اشاره به اینکه زنجان کالای صادراتی زنجان دارای ارزش بالایی است، ادامه داد: ارزش هر تن کالای صادر شده در پنج ماهه ۱۵۸۲ دلار است که در این شاخص میانگین کشوری ۳۰۰ دلار است. ۷۰ درصد سبد صادراتی استان را شمش روی و ۱۲ درصد آن ترانسفورماتور بوده و عمده مقصد صادرات استان به کشور ترکیه است.

مدیرکل گمرک استان زنجان تصریح کرد: ارزش کالاهای وارداتی به استان ۹۱ میلیون دلار به ارزش ۱۱۰ هزار تن است که از نظر ارزشی ۴۱ درصد و وزنی ۳۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش دارد.

سیداحمدی یادآور شد: عمده محصولات وارد شده به استان، مواد اولیه و ماشین‌آلات خط تولید است که اتفاق خوبی برای بخش تولید و اشتغال استان به‌شمار می‌رود. زنجان جزو استان‌هایی است که در چند سال اخیر سبد واردات آن را تقریبا فقط مواد اولیه تولید و ماشین‌آلات خط تولید پر می‌کند که این مهم برای توسعه و آینده استان، اتفاق خوبی است.

این مسئول همچنین از کاهش درآمد ۲۵ درصدی گمرک استان در پنج ماه گذشته خبر داد.

در ادامه، مدیرعامل بورس منطقه‌ای زنجان نیز اظهار کرد: در سه ماهه اول امسال ۱۸۳ هزار نفر در استان زنجان کد بورسی دارند که این افراد جدای از دارندگان سهام عدالت است.

اصغر نجفی ادامه داد: ارزش معاملات بورس در زنجان به ۶۳ هزار میلیارد ریال رسیده و تعداد کارگزاری‌ها نیز به ۴۷ دفتر توسعه و افزایش یافته است.

وی از فعالیت دو واحد دفتر سبدگردانی مجوزدار در استان خبر داد و افزود: در سال ۹۵ تعداد شرکت‌های بورسی استان ۱۴ واحد بود که سال گذشته به ۱۶ واحد رسید و در پنج ماهه امسال ۵ شرکت جدید برای ورود به بورس شناسایی شده است.

انتهای پیام

آخرین مطالب