پر بازدیدترین مطالب

بهره‌مندی ۱۱ برابری ثروتمندان از یارانه بنزین

بر اساس آمار، دهک دهم (ثروتمندترین دهک) جامعه در مقایسه با کم‌بضاعت‌ترین بخش جامعه ایران (دهک اول)، حدود  ۱۱ برابر از یارانه بنزینی استفاده می‌کند. (مرکز آمار، سال ۹۵)

این امر نشان می‌دهد که فرمول اختصاص یارانه به خودرو بیش از آنکه به عدالت اجتماعی نزدیک باشد، به نفع قشر ثروتمند و برخوردار جامعه است که در آن بعضی خانوارها حتی بیش از یک یا دو خودرو در اختیار دارند.

طبق داده‌های مرکز آمار ایران در سال ۹۵، در میان خانوارهای ایرانی حدود ۴۳ درصد صاحب خودروی بنزین‌سوز بوده که این قشر بهره‌مندان اصلی یارانه‌های بنزین هستند در حالی که ۵۷ درصد دیگر که عموماً قشر کم‌درآمدند، از این یارانه‌ها نصیبی ندارند. ضمن آنکه ۴۵ درصد خانوارها نه تنها خودرو، بلکه موتور سیکلت نیز ندارند.

برخی نمایندگان مجلس در این زمینه به دنبال بررسی و تصویب طرحی هستند که به جای اختصاص یارانه بنزین به خودرو، این یارانه به افراد در جامعه اختصاص یابد. در این صورت آن فرد مستضعف در روستاهای ایران هم می‌تواند این یارانه را داشته باشد و اگر استفاده‌ای نکرد، بفروشد و از پول آن برخوردار شود.

طرحی که با عنوان «سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار» اراده شده،  دولت را مکلف می‌کند به هر ایرانی دارای کد ملی به جز ساکنان خارج کشور معادل ۳۰ لیتر بنزین به طور ماهانه به کارت ملی یا بانکی سرپرست خانوار اختصاص دهد.

آخرین مطالب