پر بازدیدترین مطالب

خوداتکایی در تولید دانه‌های روغنی دست یافتنی است


کارشناس کشاورزی و منابع طبیعی تصریح کرد: با استمرار سیاست قیمت‌گذاری منطقی دانه‌های روغنی، طی چند سال آینده به خوداتکایی خواهیم رسید.
سیدجعفر حسینی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، افزایش نرخ خرید تضمینی دانه‌های روغنی را اهرم تشویقی کشاورزان برای توسعه کشت اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه قیمت خرید تضمینی دانه‌های روغنی بر مبنای هزینه‌های تولید اصلاح شد، از این رو می‌تواند در ترغیب کشاورزان به توسعه کشت این محصول استراتژیک تاثیر بگذارد.
وی افزود: اگرچه اصلاح قیمت خرید تضمینی به سبب پایان فصل کشت کلزا و قسمتی از گلرنگ برای امسال تاثیری ندارد، اما می‌تواند این امیدواری را در کشاورزان ایجاد کند که کشت سویا و گلرنگ بهاره را افزایش دهند که این موضوع در افزایش تولید سالیانه اثر‌گذار خواهد بود.
این کارشناس نظام صنفی کشاورزی ادامه داد: با توسعه کشت دانه‌های روغنی و افزایش تولید، واردات دانه‌های روغنی کاهش چشمگیری خواهد داشت که با استمرار این سیاست طی چند سال آتی به خوداتکایی خواهیم رسید.
حسینی با بیان اینکه در بحث قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی نگاه کوتاه مدت جواب نمی‌دهد، توضیح داد: اگر نگاه مسئولان به امر قیمت‌گذاری بلندمدت باشد، طی چند سال آتی به تولید پایدار می‌رسیم چرا که ظرفیت توسعه کشت در کشور وجود ندارد.
وی تصریح کرد: طی سال‌های اخیر به علت مشکلات قیمت‌گذاری و نبود یا کمبود کمباین‌های برداشت، همچنین تامین نشدن به موقع بذر، کشاورزان استقبال چندانی از کشت نداشتند درحالی که با رفع این مشکلات و چالش‌ها، امکان رقابت با کشور‌های پیشرو در کشت کلزا حتی فرانسه وجود دارد چرا که ظرفیت آب، خاک و توانایی کشاورزان این اجازه را می‌دهد که افزایش تولید داشته باشیم.