پر بازدیدترین مطالب

ایران طی 12 سال گذشته قدرتمندتر شده است/ غیر از توافق با تهران راه دیگری نداریم

مشرق

وب سایت صهیونیستی (zman) در گزارشی در ارتباط با تغییر دولت در اسرائیل نوشت : پس از 12 سال زمامداری بنیامین نتانیاهو در پست نخست وزیری، معضل ایران فقط بزرگ تر شده است.

 پس از 12 سال دوران تصدی نتانیاهو، روی کار آمدن دولت جدید امکان بازنگری در اصول سیاست خارجی اسرائیل و در راس آن، سیاست های دگماتیکی را که اورشلیم (بیت المقدس) در سال های اخیر در مقابل ایران رهبری کرده است، فراهم می کند.

 ما علی رغم بعضی از موفقیت‌های بزرگ اسرائیل در تقابل با ایران در سالهای اخیر، اسرائیل در هدف اعلام شده خود در ارتباط با توقف پروژه هسته ای ایران، شکست خورده است. همچین اسرائیل در جلوگیری از به رسمیت شناختن بین المللی حق ایران به منظور پیگیری برنامه هسته ای برای اهداف صلح امیز شکست خورد، مسئله ای که از اهمیت بالایی برخودار بود.

 علی رغم دستاوردهای آشکار اسرائیل در کارزاری که علیه ایران انجام می دهد، نتایج این کارزار نشان می دهد که در عمل معضل ایران فقط در سال های اخیر بزرگتر شده است و بنابراین، اسرائیل ممکن است در مبارزات کوچک و مقطعی پیروز شود اما در جنگ شکست بخورد.

قطعنامه و رفتار حیرت انگیز امام

چند نکته کمتر شنیده شده درباره قطعنامه ۵۹۸ به مناسبت ۲۷ تیر، سالروز پذیرش آن در سال ۱۳۶۷:

امام راحل موافق جنگ نبودند اما با برخی شیوه های ساده اندیشانه نیز برای پایان جنگ مخالف بودند.

امام با تیزهوشی به درستی می‌دانستند که «جنگ هرگز با روش‌های دیپلماتیک به پایان نخواهد رسید؛ اما بدلیل نوعی فرسودگی و خستگی پنهان دشمنان از مبارزه با رزمندگان اسلام، ارسال پیام مقاومت و صلابت در آن شرایط سخت، تمام امیدها و محاسبات دشمن را به هم  خواهد ریخت و در آینده ای نزدیک آنها را از ادامه جنگ منصرف خواهد کرد.»

همچنین امام راحل با هوشمندی دریافته بودند که دشمن این پیش فرض را دارد که «ایران زمانی قطعنامه را خواهد پذیرفت که در نهایت ضعف و در لحظات سقوط باشد، بنابراین با پذیرش قطعنامه یورش سنگین دشمن به کشور آغاز خواهد شد».

 بر این اساس، جمع‌بندی امام راحل این بود با تدوام بسیج عمومی و نشان دادن اقتدار نظامی در کوتاه مدت می توان جنگ را با اطمینان به پایان رسانید و از انواع تجاوزات بعدی جلوگیری کرد.

اما برخی از سیاسیون که در آن زمان اعتقاد به این راهبرد امام نداشتند، با روش های گوناگون به امام  پایان پذیرش قطعنامه را پیشنهاد می دادند.

امام، قطعنامه را جام زهری می‌دانست که دشمن به وسیله آن می خواست هم جلوی شکست خود در دقایق پایانی این ماراتن سخت را بگیرد و هم با تهاجم مجدد نظام را نابود یا کاملا علیل نماید.

در کنار فشار برخی در داخل که لزوما با نیت های بد نبود، بلکه عمدتا به خاطر فهم ناقص پیچیدگی شرایط بود؛ دشمن خارجی هم انواع جنایت ها را انجام می داد تا نظام را به زانو درآورد.

در این شرایط سخت و با توجه به ضعف برخی افراد و امکانات؛ امام راحل با حفظ راهبرد کلان و همه اصول انقلاب، صرفا با تغییر یک تاکتیک (همانطور که در نامه پذیرش صراحتا اشاره کردند) تهدید قطعنامه را با فراست الهی به یک فرصت تبدیل کردند و قطعنامه ۵۹۸ را با هدف بر هم ریختن محاسبات دشمن پذیرفتند.

با پذیرش قطعنامه آن هم به روش خاص دو اتفاق مهم رخ داد: از یک سو دشمن در بن بست قرار گرفت و مزدورانی مانند منافقین دچار سرگشتگی شدند و از طرف دیگر دشمن تصور کرد جمهوری اسلامی در معرض سقوط کامل است، بنابراین حمله بسیار گسترده را از مرزهای جنوبی و غربی به کشور آغاز نمود و حملات هوایی سنگینی را علیه مردم انجام داد.

هر چند این تهاجم همان طور که احتمالا امام پیش بینی می کردند، خسارت بار بود و در ابتدا بخش های زیادی به تصرف دشمن در آمد و تعداد  اسرای ایرانی و عراقی را با وجود برتری بیست هزار نفری ایران برابر ساخت، اما برخلاف انتظار دشمن و علیرغم اینکه به دلیل پذیرش قطعنامه، طبعا برخی جبهه ها تا حدی از نیروها تخلیه شده بود؛ جمهوری اسلامی به سرعت واکنش نشان داد و با عملیات‌های از پیش طراحی نشده ی «دفاع سراسری» و «الغدیر» و در نهایت «مرصاد» سیلی های محکمی به ارتش بعث و منافقین زده شد.

 

 عملاً این سیلی های محکم و مقاومت جانانه بود که صدام را مجاب به آتش بس (و نه صلح) کرد؛ آتش بسی که تا پایان عمر سیاسی صدام هرگز تبدیل به صلح رسمی نشد!

بنابراین همان طور که امام پیش بینی کرده بودند راه اتمام جنگ مذاکره و دیپلماسی نبود، بلکه پس از آن نمایش مجدد اقتدار ملی و ناامیدی دشمن از شکست دادن جمهوری اسلامی گام های دیپلماسی آغاز شد.

خلاصه کلام این که معنای نوشیدن جام زهر توسط امام، این بود که امام تهدید سنگین پذیرش قطعنامه را با تدبیر به جان خرید و با حفظ کامل راهبرد و تغییر هوشمندانه تاکتیک، آن را تبدیل به فرصتی در جهت شکل گیری جبهه بزرگ مقاومت در کشورهای اسلامی نمود.

امام با این درس عملی به ما آموخت که دشمن فقط و فقط هنگامی که در یک قدمی پیروزی هستیم، پیشنهاد مذاکره و سازش می دهد و قدم آخر فقط مقاومت است.

حمیدرضا ابراهیمی

پیام آیت‎الله کعبی به مردم خوزستان: دشمن به دنبال سوءاستفاده از مطالبات قانونی و ریختن خون شماست


نماینده خوزستان در مجلس خبرگان: در ماجرای کم‎آبی ما تماشاچی نیستیم. از طریق مجاری قانونی و مسئولان ملی در حال پیگیری معضل کم‎آبی هستم. فرصت فتنه‎انگیری در مطالبات مشروع خود را به دشمنان ندهید.

 

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان: خونخواه دو جوان کشته شده‌ایم
آیت‌الله حیدری: انسان‌های جنایتکار، وابسته به اجنبی و ضدانقلاب با سوءاستفاده از مطالبات مردمی در بین آن‌ها تیراندازی کرده و افراد بی‌گناه را می‌کشند. نه تنها اولیاء دم بلکه همه مردم و انسان‌های دلسوز درخواست خونخواهی این دو جوان بی‌گناه را می‌کنند.
مطالبات کشاورزان و دامداران خوزستانی به ویژه آن‌هایی که در مسیر رودخانه کرخه قرار دارند و متضرر شدند به حق و قانونی است.
افتخار بنده این است که در کنار مطالبه‌گران و فعالان محیط‌زیست هستیم اما به هیچ عنوان نمی‌پذیرم کاری کنیم که نتیجه‌ای نداشته باشد و دود آن به چشم مردم برود.

هتک حرمت به زوار ایرانی در حج ۳۴ سال پیش/ سعودی‌ها به بانوان هم رحم نکردند

 

 

روز جمعه نهم مرداد همزمان با ششم ذی‌الحجه سال ۶۶ یادآور حج خونین است.

ششم ذی‌الحجه یادآور حج خونین است که در سال ۶۶ شمسی زائران ایرانی که مشغول برپایی مراسم برائت از مشترکین بودند توسط پلیس عربستان با گاز‌های سمی و حتی اسلحه مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند. در این اقدام سعودی‌ها که از پیش تعیین شده بود، حتی از پشت‌بام هتل و ساختمان‌های اطراف آنجا به سمت زائران آجر و سنگ نیز پرتاب می‌شد.

در این فاجعه غمبار که در روز جمعه نهم مرداد همزمان با ششم ذی‌الحجه سال ۶۶ رخ داد، بسیاری از زائران ایرانی که با فریاد‌های خود ضمن اعلام بیزاری از دشمنان اسلام، فریاد و ندای وحدت و اتحاد مسلمانان در بسیجِ علیه توطئه‌های استکبار جهانی و جریان کفر را سر داده بودند، مجروح شده و بیش از ۳۲۵ زائر نیز به شهادت رسیدند که بر اساس بیانیه وزارت خارجه از این تعداد ۲۰۳ نفر را بانوان و ۱۲۲ نفر را آقایان تشکیل می‌دادند.

این رخداد، موجب عکس‌العمل شدید حضرت امام خمینی (ره) و مقامات ایرانی و در نتیجه قطع رابطه سیاسی دو کشور و توقف اعزام حجاج به مدت چهار سال شد. امام خمینی (ره) در آن دوران درباره فاجعه مکه فرمودند: «این حادثه بزرگ‏‎ ‎‏نه تنها احساسات و عواطف ملت ایران را که یقیناً دل همۀ آزادگان‏‎ ‎‏جهان و ملت‌های اسلامی را جریحه دار و متألم ساخته است ولی‏‎ ‎‏برای ملت بزرگ و قهرمانی همچون مردم عزیز کشورمان که تجربۀ‏‎ ‎‏چندین سالۀ انقلاب را دیده‌اند و نقاب از چهره‌ها و نیرنگ‌های‏‎ ‎‏ایادی امریکا، چون شاه و صدام را در حمله به عزاداران حسینی و‏‎ ‎‏آتش زدن قرآن‌ها و مساجد برداشته‌اند، این حوادث غیرمترقبه و‏‎ ‎‏شگفت آور نیست که دوباره دست کثیف امریکا و اسرائیل از‏‎ ‎‏آستین ریاکاران و سردمداران کشور عربستان و خائنین به حرمین‏‎ ‎‏شریفین به درآید و قلب بهترین مسلمانان و عزیزان و میهمانان‏‎ ‎‏خدا را نشانه رود و مدعیان سقایت حاجّ و عمارت مسجدالحرام، ‏‎ ‎‏خیابان‌ها و کوچه‌های مکه را از خون مسلمانان سیراب کنند». ‏

هتک حرمت به زوار ایرانی در حج ۳۴ سال پیش/ سعودی‌ها به بانوان هم رحم نکردند

در ادامه روایتی از روز ششم ذی الحجه سال ۶۶ در مسجدالحرام و مصادف به شهادت ایرانیان در سرزمین امن الهی توسط سعودی‌ها را که کلیددار خانه خدا هستند، می‎خوانیم:

هجوم پلیس سعودی به صف اول زائران در راهپیمایی برائت از مشرکین

مراسم برائت از مشترکان با هماهنگی ایرانیان با سعودی‌ها روزششم ذی الحجه ساعت ۱۶:۳۰ آغاز شد. در ابتدای مراسم تلاوت آیاتی از قرآن کریم پخش شد و زائران با سر دادن شعار‌های الموت لامریکا، الموت لاسرائیل، یا ای‌ها المسلمون اتحدوا اتحدوا آماده شنیده پیام حج ۶۶ شدند که بخشی از پیام امام خمینی (ره) به زبان عربی نیز پخش شد و پس از آن نیز زائران راهپیمایی را آغاز کردند. به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر نیرو‌های انتظامات دست‌ها را زنجیر کردند و تظاهرات را مدیریت می‌کردند تا اینکه زائران با سردادن شعار‌هایی که از بلندگو پخش می‌شد، به سه راهی عبدالله بن زبیر رسیدند و نیرو‌های سعودی نیز به سوی صف اول تظاهرات نزدیک شدند و آرایش نظامی گرفتند.

صدای هلهله سعودی‌ها پس از ضرب و شتم زوار ایرانی

کم کم نیرو‌های پلیس سعودی باتون‌ها را درآوردند و اقدام به ضرب و شتم زوار کردند. همان لحظه زائران خانه خدا در باند سمت چپ توسط نیرو‌های سعودی مورد آزار قرار گرفتند و پلیس زائران را ابتدا هل داد و بعد با باتون کتک زد. سپس صدای شادی و هلهله افرادی که پشت نیرو‌های پلیس قرار داشتند، شنیده شد و نیرو‌های سعودی باند سمت راست را نیز محاصره کرده و اقدام به ضرب و شتم زوار با چوب‌های میخ‌دار و میله‌های آهنین کردند.

برای رعب و وحشت بیشتر بین زائران حج تمتع، نیرو‌های پلیس و افرادی که پشت پلیس حضور داشتند، سر و صدا کرده و هوهوکنان به سوی زوار حمله می‌کردند. همان لحظه بود که جمعیت سعودی‌ها افزوده شد و آن‌ها سنگ و آجر و شیشه نوشابه به سوی جمعیت پرتاب کردند و هر لحظه زائران بیشتری مورد آسیب قرار گرفته و می‌افتادند.

پرتاب وسایل سنگین از پشت بام‌ها بر سر ایرانیان

با توجه به جمعیت زیاد زوار در آن مکان، هر وسیله‌ای که پرتاب می‌شد یک تا دو نفر را زخمی می‌کرد و گاهی هم برخی زائران بر اساس ضربات سنگین آجر، بتن، کپسول آتش نشانی و حتی بدنه کولر از پشت بام‌ها بر سرشان به شهادت می‌رسیدند.

شلیک سعودی‌ها به زائران بی‌دفاع ایرانی

همزمان با این فشار برخی از سعودی‌هایی که چماق در دست داشتند، از پشت مسجد جن به سمت بانوان حمله و شروع به ضرب و شتم بانوان ایرانی کردند. پلیس با آرایش مجدد در دو باند خیابان شروع به حمله به طرف ایرانیان کرد و این بار صدای تیراندازی شنیده می‌شد. اولین تیر‌ها توسط تفنگ‌های ضدشورش بود و بعد رگبار گلوله‌های جنگی به سمت حجاج شلیک شد و بسیاری از زائران مجروح و زخمی و برخی شهید شدند. با شنیدن صدای تیراندازی در آن لحظه، جمعیت پراکنده شد و زائران کوچه پس کوچه‌ها را طی کرده و به پناهگاه‌هایی رفتند تا مورد آسیب قرار نگیرند.

هتک حرمت به زوار ایرانی در حج ۳۴ سال پیش/ سعودی‌ها به بانوان هم رحم نکردند

بستن مسیر فرار زائران ایرانی توسط سعودی‌ها

برخی از زائران به سمت کوه پناه برده بودند که نیرو‌های سعودی در آنجا نیز با چماق به سوی زائران حمله‌ور شده و آن‌ها را مجروح و شهید کردند. برخی هم به پل حجون در حال حرکت بودند که سعودی‌ها این مسیر را بستند و راه فراری برای زائران نبود. جمعیت محاصره شده در منطقه از عقب و جلو توسط پلیس سعودی به صورت وحشیانه حمله کرده و زائران را مجروح، زخمی و به شهادت رساندند.

ضرب و شتم زائران ادامه داشت تا اینکه ایرانیان پناه بردند و متفرق شدند. اما با شهادت زائران ایرانی، نیرو‌های سعودی حتی به جنازه بانوان ایرانی هم رحم نکردند و اقدام به تفتیش آن‌ها کردند تا زیورآلات آن‌ها را بردارند. بر همین اساس، زائران ایرانی جنازه‌هایی که افتاده بود تا حد امکان به عقب می‌کشیدند. اما در مسیر هم برخی سعودی‌ها چوب به دست به زائران زخمی حمله کرده و آن‌ها را باز مضروب می‌کردند. در این شرایط از زیر پل حجون و ساختمان‌های اطراف پل حجون همچنان به سوی زوار شلیک می‌کردند و تعدادی از حجاج در اثر همین تیراندازی‌ها شهید و مجروح شدند.

وقتی زائران فلسطینی و اردنی به داد ایرانیان رسیدند

وقتی زائران ایرانی در برابر جنایات آل سعود پناهی نداشتند و پلیس عربستان راه‌ها را برای فرار زوار بست و گاز خفه‌کن پرتاب کرد، زائران اردنی و فلسطینی ساختمان و هتل‌های خود را به روی ایرانیان باز کردند و سعی در انتقال مجروحان به پناهگاه کردند که ناگهان برق ساختمان‌های آن‌ها نیز قطع شد.

پلیس سعودی به آمبولانس‌ها هم شلیک کرد

همان زمان آمبولانس‌های هلال احمر با روشن کردن چراغ‌ها از طرف بعثه به سمت صف پلیس حرکت کرد و به نزدیک ساختمان اردنی‌ها رساند که البته در مسیر رسیدن به ساختمان اردنی‌ها، شیشه‌های ماشین آمبولانس شکسته شد. همچنان سعودی‌ها با همه توان برای از بین بردن زائران ایرانی تلاش می‌کردند. ساعت نزدیک اذان مغرب شد و ایرانیان اعلام کردند که می‌خواهند نماز را اقامه کنند که باز هم مورد هجوم نیرو‌های سعودی قرار گرفتند.

هتک حرمت به زوار ایرانی در حج ۳۴ سال پیش/ سعودی‌ها به بانوان هم رحم نکردند

در نهایت زائران ایرانی که مورد هجوم سعودی‌ها قرار گرفته بودند، توسط پزشکان کشورمان در مراکز جمعیت هلال احمر مستقر در عربستان درمان شدند و پیکر برخی هم که شهید شده بودند شناسایی و به میهن بازگشتند. بر همین اساس حج تمتع سال ۶۶ به «حج خونین» نیز نام گرفت و زائران داغدار به میهن بازگشتند.

البته این آخرین جنایت عربستان در مواجهه با زائران ایرانی نبود. بلکه سال ۹۴ نیز در حج تمتع، در حالی که زائران کشورمان همزمان با روز عید قربان اعمال حج را به جا می‌آوردند و به سوی جمرات حرکت می‌کردند، در خیابان ۲۰۴ و ۲۲۳ در منا به شهادت رسیدند و با توجه به بسته شدن مسیر و نبود تهویه مناسب و حتی آب، زوار در تشنگی روی یکدیگر افتاده و به شهادت رسیدند که البته عربستان همچنان هم در این باره نه تنها گزارش دقیقی نمی‌دهد بلکه خود را نیز مقصر این فاجعه نمی‌داند تا آن را جبران کند.

منبع:فارس

"آدم انتخاب کنید"

یک روز وقتی که مدرّس از مجلس به خانه بازگشت، عدّه‌ای از مردم به منزل مدرّس ریخته با سر و صدای زیاد گفتند: آقا! این چه لایحه‌ای بود که امروز تصویب شد؟ خلاف مصلحت است.

مدرّس پاسخ داد: اگر بیست رأس اسب و الاغ و یک آدم را در مجلسی جمع کنند و از آن‌ها بپرسند که ناهار چه می‌خورید، جواب چه می‌دهند؟

همه گفتند: جو!

مدرّس گفت: آن یک نفر هم ناچار است سکوت کند. این وکلایی که شما انتخاب کرده‌اید، شعورشان همین است. بروید آدم انتخاب کنید.

برگرفته از كتاب "حاضر جوابيهای شهيد مدرس"

آخرین مطالب