پر بازدیدترین مطالب

مقاومت، غزه و کرانه باختری را متحد کرد


رای الیوم در گزارشی نوشت میانجیگری‌های مصر نتوانست همبستگی را به کرانه باختری و نوار غزه بازگرداند، اما مقاومت آن‌ها را متحد کرد.


به گزارش سخن آشنا، عبد الباری عطوان، سردبیر ­روزنامه الکترونیکی رای الیوم که در لندن بروز می‌شود، نوشت: مهمترین نتیجه‌ای که از عملیات مقاومت مسلحانه در کرانه غربی اشغالی در این روز‌ها می‌توان گرفت این است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که خود را به برخی کشور‌های عربی در منطقه خلیج فارس و آفریقا اینگونه نشان می‌دهد که قادر است از آن‌ها حفاظت کند و تجربیات امنیتی در اختیارشان بگذارد تا کرسی قدرتشان را حفظ و قیام‌های مردمی را سرکوب کنند، اکنون نمی‌تواند از شهرک نشینان خود حفاظت و امنیت و ثبات را برای آن‌ها برقرار کند. مقاومت، غزه و کرانه باختری را متحد کرد.

مردان مقاومت در کرانه باختری از شهید اشرف نعالوه، مجری عملیات «برکان» گرفته تا صالح عمر البرغوثی، مجری عملیات «عوفرا»، در عمل ثابت کردند کالای امنیتی که نتانیاهو در برابر دوستان جدید عربش به آن می‌بالد، کالای کاملا تقلبی و غیرقابل بازاریابی است.

همه دیدار‌های دوجانبه و میانجیگری‌های مصر طی سال‌ها نتوانست همبستگی را به کرانه غربی و نوار غزه بازگرداند، اما این مقاومت است که وحدت را به سرزمینش قدرتمندتر از هر زمان دیگر به دست جوانان کم سن و سال باز می‌گرداند. این جوانان به بیانیه‌ها و اظهارات آتشین باور ندارند، بلکه به عمل مقاومت ایمان دارند.

کرانه باختری مثل فیل غول پیکری است که شاید حرکتش کُند باشد، اما اگر قیام کند همه چیز را پیش روی خود درهم می‌شکند و کنترل آن دشوار است یا اینکه مثل شتر عربی اصیلی است که دارای نفسی طولانی است، صبر می‌کند و تحمل دارد، اما آنگاه که بخواهد از کسانی که به آن توهین کردند انتقام بگیرد، انتقامش سخت و نامحدود است.

در ادامه این مطلب آمده است: آنچه در کرانه باختری شاهد هستیم، انقلاب انتقامجویانه علیه سلسله اهانت‌های طولانی مدت رژیم اشغالگر و نیروهایش و پاسخی قوی به همه کسانی است که ملت فلسطین را از محاسباتشان حذف و از آن‌ها عبور کردند و با اشغالگر دوست شدند و آن را متحد و حامی خود به شمار آوردند.

ساکنان شجاع کرانه باختری نه تنها علیه ظلم و ستم اسرائیلی‌ها قیام می‌کنند، بلکه به همه اهانت‌های رژیم صهیونیستی پاسخ می‌دهند که آخرین آن‌ها، یورش به خبرگزاری وفا و محاصره وزارت دارائی بوده است.

فصل مشترک در همه عملیات اخیر مقاومت این است که شهرک نشینان و نظامیان اسرائیلی را که از آن‌ها حفاظت می‌کنند، هدف قرار دادند و بدین سان پیامی محکم به آن‌ها و حضور غیرقانونی‌شان مخابره کردند. این شهرک نشینان چنانچه بخواهند جانشان حفظ شود باید هر چه سریعتر این شهرک‌ها را ترک کنند.

جنبش مقاومت اسلامی حماس که مسئولیت عملیات «برکان» و «عوفرا» را برعهده گرفت، اعلام کرد به مناسبت سی و یکمین سالگرد تاسیس این جنبش، این عملیات را به اجرا درآورده است. گردان‌های القسام، شاخه نظامی حماس تهدید کرد دشمن نباید رویای امنیت و ثبات را در کرانه غربی قهرمان ما در سر داشته باشد چرا که کرانه باختری آتش زیر خاکستری است که اشغالگران را می‌سوزاند و از جایی که انتظار ندارند ضربه مردان آزاده اش را می‌چشاند.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان